top of page

Atatürk'ün Otomobili Restore Edildi

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ulu önder Atatürk'ün 1935 model Cadillac 370D V12 marka makam otomobili 23 Mart 2023 tarihinde Anıtkabir'de düzenlenen özel bir törenle teslim edildi. Antika Otomobil Federasyonu öncülüğünde ve Mehmet Arsay Klasik Otomobil Müzesi çatısı altında 2018 yılında başlayan restorasyon Pandemi sürecinin de etkisiyle 5 yıl sürdü.

Süreç, Genelkurmay Başkanlığı ve Anıtkabir Komutanlığı tarafından 7 gün 24 saat güvenlik kameralarıyla takip edildi. Daha önce de Atatürk'e ait 2 otomobili restore eden Mehmet Arsay Klasik Otomobil Müzesi tüm otomobilleri gönüllü olarak restore etti. Otomobilin eksik parçaları tamamlandı, döşemleri aslına uygun olarak yeniden üretildi, otomobil baştan aşağı aslına uygun olarak restore edildi. En önemlisi de otomobil şu an çalışır durumda.

Otomobil Anıtkabir'de 23 Nisan kulesinde sergilenmeye devam ediyor. Özel bir üretim olan bu Cadillac o dönemin en güçlü otomobillerinden.


Otomobilin saati restorasyon öncesinde 9:05'e ayarlıydı. Restorasyon sonrası da saatin aynı şekilde kaldığı görülüyor.

Otomobilin hikayesi şöyle; Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu otomobili makam aracı olarak 1936-1938 yılları arasında kullanmış. Otomobil Atatürk'e İş Bankası tarafından hediye edilmiş.

Atatürk'ün Anadolu gezisi boyunca otomobil Hatay'da bekletilmiş. Atatürk'ün ölümünden sonra varisleri tarafından kullanılan otomobil çalışmaz hale gelince varisler 60'lı yıllarda İş Bankası ile iletişime geçmiş. İş Bankası otomobili trenle Hatay'dan Anıtkabir'e getirmiş ve otomobil 23 Nisan kulesinde sergilenmeye başlamış. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bir diğer otomobili de Lincoln'ün K serisinin tek cabriolet versiyonu. 1934 model ve zırhlı olan bu otomobili daha çok törenlerde kullanmayı tercih etmiştir. Bu otomobil de restorasyon sonrası Anıtkabir'de sergilenmeye devam ediyor.Comentarios

Obtuvo 0 de 5 estrellas.
Aún no hay calificaciones

Agrega una calificación
bottom of page