top of page

Merhaba,

Ben Burcu Burkut Erenkul. 6 Şubat 1989 yılında İstanbul Üsküdar'da doğdum.

Burcu Burkut ismim Erenkul ise soyadım. Annem ve babam çok güzel buldukları için, doğduğum sene Türkiye güzeli seçilen Burcu Burkut’un ismini ve soy ismini vermişler bana. 

 

İstanbul Aydın Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema mezunuyum.

4 kişilik ailemin en büyük çocuğuyum benden 10 yaş küçük bir kız kardeşim ismi Melis. 4 kedim var; Prenses, Paşa, Bebiş ve ailemizin son üyesi Jüpi. Hayvanları, doğayı, bitkilerle uğraşmayı; tohumlar, fidanlar ekmeyi, denizi, yaz mevsimini, gökyüzünü, gezegenleri ve yıldızları severim. Hayatta hiç enlerim olmadı; en sevdiğim yemek, renk, şarkı gibi sıralayabileceğim şeyler yok. Çünkü bunlar benim için değişkenlik gösterebilirler. 

 

Otomobillerin dışında, astrolojiyi, şarkı söylemeyi, resim çizmeyi, tasarımlar yapmayı, yeni yerler keşfetmeyi, uzun yolculuklar yapmayı, ata binmeyi, atıcılık yapmayı, ani ve anlık kararlar almayı ve bir şeylere takılı kalmamayı severim. Çoğu zaman evimde, deniz kenarında, ya da bir ateş başında, ailemle, ya da arkadaşlarımla vakit geçiririm.

image3.png
burcuburkuterenkul.png

Doğar doğmaz yakalandığım astım-bronşit hastalığı beni pek çok spordan uzak tuttu. Büyük bir hevesle başladığım yüzme dersleri sık hastalanmam sebebiyle yarım kaldı. İlkokulda seçildiğim voleybol takımına da nefes darlığı sebebiyle devam edemedim. Çocukluğum boyunca daha çok otomobillerle oynadım. Mesela içinde ilaçlarımı taşıdığım kamyonum, uzaktan kumandalı otomobillerim ve trenlerim vazgeçilmezlerim arasındaydı. Babamın otomobillere olan ilgisi beni de yönlendirmişti. 4-5 yaşlarımda babamın kucağında otomobil kullanan bir çocukluk geçirdim. Babamın otomobillere ve spora olan ilgisi onu Karting sporuyla tanıştırmıştı ve çok geçmeden de yarışmaya başlamıştı. Ben de böylece 7 yaşımda Karting branşı ile tanıştım. İlk profesyonel yarışımı 9 yaşımda yaptım. Hastalığım sebebiyle utangaç ve sakin bir çocukluk yaşarken spor sayesinde kendimi keşfeden biri olmuştum. Ve aslında sınırların olmadığını fark etmiş bambaşka bir Burcu’yu yaratmanın ilk adımlarını atmaya başlamıştım.

Çok kısıtlı imkanlarla yarıştığım için 15 yaşıma kadar Karting yarışlarına devam edebildim. İmkanlarıma göre de pek çok sportif başarı elde ettim. Kısıtlı imkanlar benim kendimi daha fazla zorlamamı ve kendimi çok daha fazla geliştirmemi sağlıyordu. Bu sayede Burcu'yu yeniden tanımlıyordum. Maddi imkanların yetersizliği sebebiyle sporu bırakma noktasına gelsem de içimdeki heyecan giderek büyüyordu. Karting'ten sonra en büyük hayalim o yıllarda düzenlenen Volkswagen Polo Ladies Cup'ta yarışabilmekti. Çok geçmeden bu hayalim bir arkadaşımın ayağını kırmasıyla, tamamen bir şans eseri gerçek olmuştu. 16 yaşımda Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu'ndan aldığım özel izinle, Wolkswagen Polo Ladies Cup’ta yarışma fırsatı buldum. Böylece pistlerde yarışan “en genç pilot” olmuştum.

 

18 olur olmaz hemen ehliyetimi aldım. Hayalim otomobillerle pistte yarışmakken babamın bir Ralli yarışa katılmasıyla her şey değişti. Bir yarışta kendisine co-pilotluk yapmamı isteyince Ralli branşıyla tanışmış oldum.  İlk ralli deneyimim co-pilot koltuğunda İstanbul Mahalli Ralli Şampiyonası’ydı. Ralli branşının disiplinine, doğasına, mücadele şekline aşık olmuştum. Herkese yarışma hayalimden bahsediyordum ama her dinleyen bunun çok zor olacağını söylüyordu. Pilot koltuğuna oturmak için Türkiye Ralli Şampiyonası İstanbul ayağını seçmiştim. Çok zor bir yarış olduğunu, daha önce toprak zemin tecrübem olmadığını ileri sürerek yarışmaktan vazgeçmem gerektiği konusunda klasik konuşmalar gerçekleştikten sonra daha fazla çalışmaya başladım. Önce kendi yarış otomobilimi hazırladım ve ardından hayalimi anlattığım herkesten 10 TL sponsorluk bedeli isteyerek kendi fonlamamı oluşturdum. Ve bir kez daha hayallerim gerçek oldu ve 2008 yılında  İstanbul Rallisi ile ilk rallimi yaptım. Bu yarıştan sonra tek yapmak istediğim Ralli oldu.

 

2008 yılından 2010 yılına kadar maddi imkanım oldukça ve sponsor buldukça yarışabiliyordum. Buna rağmen 2008 yılında İstanbul Kadın pilotlar ikincisi olmak beni cesaretlendirmişti. 2010 yılı benim için milat oldu ve ilk büyük sponsorluk anlaşmamı yaptım. O yıl kadın pilotlar şampiyonu ve erkekleri de geçerek N3 sınıf birincisi oldum. Bu şampiyonada aldığım şampiyonluk unvanı beni hala “En Genç Kadın Ralli Şampiyonu” yapıyor. 2011 yılında kredi çekerek ilk yarış otomobilimi satın aldım ve Türkiye Ralli Şampiyonası'nda yarışmaya başladım. O yıl genç pilotlar şampiyonasında Türkiye ikincisi oldum. 2012 yılında erkekler arasında tek kadın pilot olarak mücadele ettiğim Sınıf 8 kategorisinde Türkiye Birincisi oldum. Ralli kariyerime 2014 yılında ara verdikten sonra 2016 yılında Volkicar Şampiyonasında yarıştım.

 

7 yaşımdan beri elde ettiğim ne kadar başarı varsa hepsi çok çalışmanın sayesinde oldu. Yeni Ralli sezonunda yeni hikayeler yazmak üzere hala çok çalışmaya devam ediyorum. 

image.png
11.png

Sportif ve Mesleki Kariyerim

 • "Türkiye'nin En Genç Kadın Ralli Şampiyonu"

  • 2022 TedX İzmir Women konuşmacısı

  • 2017 TRT Haber "Otoyorum" programı Sunuculuğu

  • 2016 Volkicar Şampiyonası

  • 2015 TRT Spor "Park Yeri" programı Sunuculuğu

  • 2014 Türkiye Ralli Şampiyonası Kadın Pilotlar Türkiye Üçüncüsü

  • 2014 İstanbul Aydın Üniversitesi TEDx konuşmacısı – Otomobil sporları alanında İlk Konuşmacı

  • 2013 Türkiye Ralli Şampiyonası Kadın Pilotlar Türkiye İkincisi

  • 2012 Türkiye Ralli Şampiyonası Sınıf8 Türkiye Birincisi

  • 2012 Avrupa Ralli Şampiyonası Rally Bosphorus Sınıf8 Birincisi

  • 2012 Avrupa Ralli Şampiyonası Rally Bosphorus Kadın Pilotlar Birincisi

  • 2012 Nisvan Tarihe Adını Yazdıran Kadınlar TRT Belgeseli oyunculuk - Samiye Morkaya

  • 2011 Türkiye Ralli Şampiyonası Genç Pilotlar Türkiye İkincisi

  • 2011 Türkiye Ralli Şampiyonası Kadın Pilotlar Türkiye İkincisi

  • 2011 Türkiye Ralli Şampiyonası Sınıf 8 Türkiye Üçüncüsü

  • 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul Ralli Şampiyonası N3 Birincisi

  • 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul Ralli Şampiyonası Kadın Pilotlar Şampiyonu,

  • 2010 Işık Üniversitesi’ni temsilen Güneş Enerjili Otomobil Yarışı Dördüncülük

  • 2008 Castrol İstanbul Ralli Şampiyonası Kadın Pilotlar İkincisi

  • 2008 Türkiye Ralli Şampiyonası İstanbul Rallisi İlk Ralli Startı (Pilot)

  • 2008 Dünya Offshore Şampiyonası Üçüncülük

  • 2007 Castrol İstanbul Ralli Şampiyonası İlk Ralli Startı - (Co-pilot)

  • 2005-2007 İstanbul Endurance Şampiyonası - Chronos Racing Best Time Dereceleri ve Pist Rekorları,

  • 2003 İstanbul Karting Şampiyonası Junior Kategori Dördüncüsü

  • 2002 Türkiye Karting Şampiyonası Junior Kategori Dördüncüsü

  • 2001 İstanbul Karting Şampiyonası Mini Kategori Üçüncüsü

  • 1998 İlk Karting Startı

bottom of page