top of page

ADBLUE İPTALİ HEM CEBE HEM ÇEVREYE ZARARLI

AdBlue çözeltisi, dizel araçların egzoz gazı emisyonlarını azaltmak için kullanılan bir sıvıdır. Dizel araçların çevreye verdiği zararlı egzoz emisyonlarını büyük ölçüde azaltıyor. Ancak Türkiye’de bazı sürücüler, AdBlue arızaları ve dolum masrafını gerekçe göstererek araçlarındaki bu sistemi iptal ettirebiliyor.


Dizel araçlardan yayılan zararlı egzoz emisyonlarının önemli oranda azaltılması için farklı sistemler uygulanıyor. Bunlardan biri AdBlue çözeltisiyle kullanılan Seçici Katalitik İndirgeme (SCR) sistemi. Euro 6 standartları kapsamında, yeni üretilen dizel motorlu araçlarda SCR sistemi ve AdBlue kullanımı yasal açıdan zorunlu hale getirildi ancak buna rağmen bazı dizel motorlu araç sahipleri, AdBlue arızalarıyla uğraşmak ve düşük de olsa dolum masrafına katlanmak istemedikleri için AdBlue sistemini iptal ettirebiliyor. Oysa 2018'de Çevre Kanunu’nda yapılan değişiklik sonrası, bu işlemi yaptıranlara ciddi para cezaları öngörülüyor.


Dizel araçlarda bin kilometre başına ortalama sadece 1 litre AdBlue kullanılıyor ve otomotiv üreticilerine göre AdBlue iptali yakıt tüketimini arttırıyor. AdBlue kullanımının, Türkiye’nin Paris İklim Anlaşması kapsamındaki “net sıfır emisyon” hedefi ile Avrupa Yeşil Mutabakat uyum çalışmaları bakımından da büyük önem arz ediyor.


AdBlue Sorunları yaşamamak için;

  1. AdBlue seviyesini düzenli olarak kontrol edin ve gerekirse dolum yapın. AdBlue seviyesi, aracın kullanım kılavuzunda belirtilen sıklıkta kontrol edilmelidir.

  2. AdBlue dolumunu doğru bir şekilde yapın. AdBlue dolum noktası aracın kullanım kılavuzunda belirtilir. AdBlue dolumunda doğru sıvıyı kullanmak da çok önemlidir.

  3. Aracın AdBlue sistemiyle ilgili uyarıları ciddiye alın. Aracın AdBlue sistemi ile ilgili bir uyarı vermesi durumunda, aracın kullanım kılavuzunda belirtilen talimatları takip edin.

  4. Aracınızın düzenli olarak bakımını yapın. Aracınızın bakımını periyodik olarak yapmak, AdBlue sistemi ve diğer araç bileşenleri için önemlidir.

  5. AdBlue sistemi veya aracınızın diğer bileşenlerinde herhangi bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, aracınızı yetkili bir servis merkezine götürün. Yetkili bir servis merkezi, AdBlue sistemi ve aracın diğer bileşenleri ile ilgili sorunları tanımlayabilir ve çözüm önerileri sunabilir.

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page