top of page

57. Azor Rallisi'ni Sebastien Loeb Kazandı.

Toyr Avrupa Ralli Serisine puan veren ve Azor Ralli Şampiyonasının bir ayağı olan 57. Azor Rallisi 31 Mart 1 Nisan 2023 tarihlerinde Azor takım adalarında gerçekleştirildi.


Dokuz kez Dünya Ralli Şampiyonu olan Sebastien Loeb, bir Türk takımı olan TOK Sport WRT'nin hazırladığı Skoda Fabia RS Rally 2 otomobiliyle kariyerinde yeni bir zafere imza attı.

Dünya'da pek çok ralli şampiyonasında otomobil yarıştıran TOK Sport WRT ülkemizi gururla temsil etmeye devam ediyor. Bu gururu bize yaşattığı için tüm ekibi kutluyoruz.

12 özel etabın 5'ini kazanan Fransız pilotun yarış boyunca en yakın rakibi WRC 2 şampiyonu Andreas Mikkelsen oldu. TOK Sport WRT adına Skoda Fabia RS Rally 2 otomobiliyle mücadele eden Norveçli pilot 6 etabı Sebastien Loeb'ün önünde bitirmesine rağmen aradaki farkı kapatamadı. Yarışın başından itibaren lastik problemi yaşayan Mikkelsen, 11. etapta yaşadığı temas yüzünden büyük bir zaman kaybederek 19.2 saniye farkla yarışı 2. sırada bitirdi.

2017 Dünya Gençler Şampiyonu olan Nils Solans ise tecrübeli şampiyonların ardında büyük bir mücadele vererek yarışı 3. sırada bitirdi.

Nils Solans; Sonunda bu ralliyi bitirdik. İlk bölümde sert lastikleri tercih etmem bana zaman kaybettirdi. Sonrasında tercihimizi daha iyi yaptık ve istediğim tempoyu yakaladım. İyi zamanlar yaptık ve podyuma çıktık. Yarışın tamamında rekabetçi koşullar altında yarıştık ve benim için çok büyük bir deneyim oldu dedi.

İlk defa bir Rally 2 kullanan Sebastien Loeb;

Bu benim Rally 2 otomobil ile ilk yarışımdı. Otomobilin oldukça gelişmiş bir şasisi var ve Rally 1 ile benzerlik gösteriyor. Güçlü otomobillere geçmeden önce iyi bir okul olduğunu gördüm dedi ve Andreas Mikkelsen ile çoğu zaman hızlanmamızı sağlayan harika bir mücadele verdik ve çok eğlendim diye ekledi.

Yanında Daniel Elena'yı görmeye alışık olduğumuz Sebastien Loeb son zamanlarda kadın co-pilotlarla yarışmayı tercih ediyor. Bu yarışta da, 2019 yılında 2 kez yarıştığı Laurene Godey vardı. 9 kez Dünya Şampiyonu olan bir pilotun sağ koltuğuna oturmak her co-pilotun hayalidir. Bir kadın co-pilot olarak Sebastien Loeb gibi bir pilotun yanına oturmak büyük bir şans ve gurur kaynağı olmalı kendisini kutluyoruz.


Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page